Ogłoszenia parafialne 30.06.2024 r.

XIII Niedziela Zwykła – 30.06.2024 r.

I. „Nie bój się, wierz tylko” – dzisiaj te słowa Pan Jezus kieruje do każdej i każdego z nas. Warto rozpoczęty czas wakacji wykorzystać do pogłębienia wiary i relacji z Bogiem.

II. W ubiegłą Niedzielę miało miejsce spotkanie Rady Parafialnej – sprawozdanie przedstawię w przyszła niedzielę.

III. Podczas Mszy Św. wczorajszej uroczystości Św. Apostołów Piotra i Pawła złożono ofiarę na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

IV. Dziękuję wszystkim, którzy mimo upałów pamiętają o odpowiednim stroju w jakim wypada przychodzić do kościoła. Przypomnę, że nie godzi się mężczyznom i chłopcom używać krótkich spodni, a niewiasty i dziewczęta powinny zadbać o właściwą dla świętego miejsca długość sukienek, czy spódnic i mieć zakryte ramiona. Wydawać by się mogło, że to jest oczywiste, a jednak można spotkać osoby, które nie widzą różnicy między kościołem – miejscem świętym, a plażą, przydomowym podwórkiem czy boiskiem sportowym.

V. Dziękuję również tym, którzy przyjmując podczas modlitwy różne postawy ciała, czynią to właściwie i wyraziście. Myślę tu o postawie klęczącej. Ta postawa ma być zewnętrznym wyrazem naszej pokory i uniżenia się przed Panem Bogiem. Możemy rozróżnić tzw. przyklęknięcie na jedno zazwyczaj prawe kolano – wykonujemy ten gest z wyprostowanym tułowiem przez krótką chwilę zazwyczaj na środku kościoła w kierunku tabernakulum, lub krzyża np. przechodząc z jednej strony świątyni na drugą.

I postawa klęcząca – klękamy na oba kolana nie opierając się na piętach – przyjmujemy tę postawę podczas przystępowania do Komunii Św., w czasie przeistoczenia, kiedy kapłan wypowiada słowa Pana Jezusa: Bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie…, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i dłuższej modlitwy. Nie godzi się więc podczas liturgii kucać – co niestety niektóre osoby czynią, prawdopodobnie dlatego, aby się nie wyróżniać w grupie – jeśli, ktoś nie może przyklęknąć, czy uklęknąć z racji zdrowotnych – np. ból kolan – to może stać, czy jeśli jest możliwość usiąść w ławce wykonując w odpowiednim momencie wyraźny ukłon.

VI. W piątek, który jest pierwszym w miesiącu okazja do spowiedzi św. 30 min. przed Mszami Św. tak w kaplicy jak i w kościele.

W kościele o godz. 1715zostanie wystawiony w monstrancji Najświętszy Sakrament i możliwość indywidualnej adoracji, którą zakończymy o godz. 18-ej nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Mszą wotywną o Sercu Bożym.

VII. Składam serdeczne podziękowanie za kwiaty do kościoła.

Proszę, aby o kwiaty na przyszłą Niedzielę zatroszczyli się kolejni mieszkańcy Sędowic.

VIII. Zachęcam do nabywania i lektury czasopism katolickich – Gość Niedzielny i Niedziela.

IX. Składamy najserdeczniejsze życzenia świętującym w tym tygodniu swoje urodziny i imieniny i ważne rocznice. Wszystkim, którzy niebawem wyruszą na wakacje, życzymy bezpiecznej podróży i dobrego wypoczynku.