Środa popielcowa 2017 r.

Najbliższa środa to Środa Popielcowa – wraz z całym Kościołem rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. O godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski będzie przewodniczył Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem.

 

Przypominamy, że zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta).

Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Jednocześnie przypominamy, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia bez górnej granicy wieku w każdy piątek w roku (poza uroczystościami).

Zachęcamy również, aby także dzieci, które nie są zobowiązane do postu, już od najmłodszych lat wprowadzać w ducha pokuty.