Ogłoszenia Duszpasterskie – 13 sierpień 2017 r.

XIX Niedziela Zwykła – 13.08.2017
I. Dzisiaj liturgia Kościoła stawia nas wobec pytania o to, jaki obraz Boga nosimy w naszym sercu: czy jest to Bóg groźny, miotający piorunami, czy raczej jest to Ten, który przychodzi w podmuchu łagodnego powiewu i nieustannie czuwa nad nami. Poświęćmy na tę refleksję trochę czasu w ciągu rozpoczynającego się tygodnia, zwłaszcza jeśli jest to dla nas czas wypoczynku i oderwania od codziennego zabiegania.

II. W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta ukazuje wyniesienie naszej ludzkiej natury do takiej godności, do jakiej każdego z nas przeznaczył Bóg.
W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości.
W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.

III. W przyszłą Niedzielę w naszej parafii będą miały miejsce Dożynki Gminne – uroczysta Msza Św. w podziękowaniu Panu Bogu za tegoroczne zbiory o godz. 15-ej w naszym kościele.

IV. Dzisiaj ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła możemy wesprzeć Katolicki Uniwersytet Lubelski, którego filią jest nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach.

V. Zachęcam do nabywania i lektury czasopism katolickich:
W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego m.in.:
– Liban to przesłanie. Wywiad o sytuacji chrześcijan w Libanie i o cudach zdziałanych przez św. Charbela
W najnowszym numerze Niedzieli m.in.:
– Lekcja historii – cud nad Wisłą w 1920 r. i wiele innych ciekawych artykułów.

VI. Pozdrawiamy wszystkich odpoczywających i życzymy im przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku. Życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa przekazujemy solenizantom i jubilatom tygodnia.

VII. Wczoraj pożegnaliśmy śp. Helenę Kita – bliskim składamy wyrazy serdecznego współczucia, a zmarłą polecamy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci.

ks. Proboszcz.