Ogłoszenia parafialne 19.02.2023 r.

VII Niedziela Zwykła – 18.02.2023 r.

I. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy, jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

II. Dzisiaj rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

III.  W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.800 i 1600, w kaplicy o godz. 1430. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci.

Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i innych imprez.

IV. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 16-ej, oraz w Gorzkich żalach odprawianych w każdą niedzielę na zakończenie Mszy Św. o godz. 12-ej. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy.

V. Dzisiaj ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła możemy wesprzeć poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi na terenach Turcji i Syrii.

Natomiast w przyszłą Niedzielę zgodnie z apelem Episkopatu Polski wesprzemy modlitwą i również ofiarą do puszek naród Ukraiński napadnięty przez Zbrodniczą Federację Rosyjską.

VI. Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12-ej spotkanie Rodziców i kandydatów do bierzmowania.

VII. Zachęcam do nabywania i lektury czasopism katolickich – Gość Niedzielny i Niedziela.

VIII. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa – tzw. Kurs Przedmałżeński, którego ukończenie bezwzględnie wymagane jest do przyjęcia tego sakramentu rozpocznie się w przyszłą Niedzielę w parafii p.w. Św. Jana Ap. w Pińczowie – Msza Św. o godz. 17-ej, po jej zakończeniu zapisy i I spotkanie.

IX. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Iwonę Marzec i śp. Wiesława Nowaka – bliskim składamy wyrazy współczucia, a zmarłych polecamy dobremu Panu Bogu – Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

X. Jubilatów i Solenizantów najbliższego tygodnia zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie.