Ogłoszenia parafialne 13 sierpień 2023 r.

XIX Niedziela Zwykła – 13.08.2023 r.

I. Jeszcze tyle przeróżnych niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze społeczeństwo, cały świat. Dlatego w tym wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy dar czasu na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Nade wszystko powierzajmy wszystko co przeżywamy opatrzności Bożej przez ręce naszej Niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, na którą w tych sierpniowych dniach kierujemy nasz wzrok.

II. We wtorek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o opiece Bożej.

Zazwyczaj w tym dniu miało miejsce nasze parafialne dziękczynienie za zbiory płodów rolnych. Ze względu na mocno opóźnione żniwa, w tym roku będziemy dziękować za zbiory w Niedzielę 27 sierpnia.

Biskup Kielecki Jan Piotrowski, w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, postanawia, aby 15 sierpnia 2023 r. był Dniem Solidarności ze Słowenią, dlatego prosi o modlitwę za poszkodowanych w powodzi oraz zwraca się z uprzejmą prośbą o przeprowadzenie w tym dniu we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej zbiórki do puszek na pomoc poszkodowanym.

III. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

IV. Zachęcam do nabywania i lektury czasopism katolickich – Gość Niedzielny i Niedziela.

V. Dziękuję wszystkim, którzy w tym tygodniu dostarczyli do kościoła kwiaty ze swoich przydomowych ogródków. Bardzo proszę, aby o kwiaty do kościoła na przyszłą niedzielę zadbały rodziny i osoby z Sędowic.

VI. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej.