Ogłoszenia Parafialne 24.12.2023 r.

IV Niedziela Adwentu – wigilia Bożego Narodzenia 24.12.2023 r.

I. Dzisiaj Wigilia Bożego Narodzenia, która w kalendarzu liturgicznym rozpoczyna okres Narodzenia Pańskiego, a potem kolejne świąteczne dni.

Czy jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku do nich przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem.

Przede wszystkim niech to będzie przeżycie religijne! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar Boży. Pamiętajmy, że Słowo, które stało się Ciałem, jest ciągle pośród nas, zamieszkało między nami na zawsze i nieustannie uzdalnia nas do niesienia tej Dobrej Nowiny innym.

II. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy dzisiaj o północy Mszą Św. zwaną Pasterką. Ofiara na tacę z pasterki przeznaczona jest w całości na Fundusz Ochrony Życia.

Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś pośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. W dzień wigilii zachowajmy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych –  warto również ten wieczór przeżyć w trzeźwości.

III. We wtorek 26 grudnia wspominamy św. Szczepana – pierwszego męczennika. W tym dniu Msze Święte według porządku niedzielnego. Poświęcenie owsa na Mszy Św. w kaplicy o godz. 10-ej i w kościele o 12-ej.

– ofiara na tacę z II dnia Świąt BN przeznaczona jest w całości na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

IV. 27 grudnia, obchodzimy święto Świętego Jana, Apostoła i Ewangelisty. Obrzęd błogosławieństwa wina podczas Mszy Świętej o godz. 1600 można przynieść własne wino do pobłogosławienia. Sens zwyczaju błogosławienia wina najlepiej oddają “Obrzędy błogosławieństw”. W tekście modlitwy prosimy Boga “aby nas uwolnił od wszelkiej trucizny nienawiści i podtrzymał wśród nas wzajemną miłość, do której św. Jan na wzór samego Chrystusa tak gorąco zachęcał swoich uczniów”. 

V. Dziękuję za przygotowanie dekoracji świątecznej.  

VI. Zachęcam do nabywania i lektury czasopism katolickich – Gość Niedzielny i Niedziela – numery świąteczne.

VII. W zakrystii są jeszcze do nabycia świece Caritas – można również nabyć opłatki na stół wigilijny – kalendarze na nowy rok – misyjne.

VIII. W miniony czwartek pożegnaliśmy śp. Jerzego Laskowskiego – bliskim składamy wyrazy współczucia, a zmarłego polecamy dobremu Panu Bogu. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie … .

IX. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.