Ogłoszenia parafialne – 04.02.2024 r.

V Niedziela Zwykła – 04.02.2024 r.

I. Biblijne czytania, które dziś odczytujemy i medytujemy, przypominają ważne kwestie: że krótkim jest życie człowieka na ziemi i że jest ono ciągłym zmaganiem się ze swoimi słabościami. Dzisiejsze czytania przypominają również, że każdy jest wezwany do głoszenia życiem Ewangelii. Obyśmy dobrze wykorzystywali czas ziemskiej pielgrzymki…

II. Podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej złożono ofiarę na prace parafialne, na energię elektryczną dla budynków kościoła i kaplicy, dla mnie również. Ofiarodawcom serdecznie dziękuję, jak i za wszelką życzliwość i pomoc.

Kiedy odczytywałem ofiary kolędowe podawałem również kwotę ofiar na energię. Wiemy więc, że nie wszystkie rodziny składały taką ofiarę – na 385 rodzin złożyło ofiarę – 148 czyli nie całe 39% – Bardzo proszę, aby te rodziny, które jeszcze nie złożyły ofiary w tym roku uczyniły to w miarę możliwości w najbliższym czasie.

III. Serdecznie dziękuję za kwiaty do kościoła. Dziękuję Panu Marianowi i Jego małżonce za usunięcie dekoracji świątecznej, oraz  Panom za pomoc.

IV. Podczas kolędowych spotkań często pytano jakie pracę będą wykonywane w tym roku.

– w pierwszej kolejności wymiana okien kościoła – w ramach środków własnych – są zamówione projekty, które musi zatwierdzić konserwator zabytków – opcja stalowa i opcja aluminiowa.

– w tym roku zostaną wykonane tynki zewnętrzne kościoła w ramach dotacji – obecnie trwa zapytanie ofertowe Urzędu gminy – jak wiem zgłosił się na razie jeden wykonawca.

– w kilku rodzinach pytano mnie, cytuję: „czy nie można było taniej pomalować pięciu figur na frontonie kościoła.” Pytanie zasadne, ale dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z zabytkami.

Wszelkie prace konserwatorskie wykonywane są na podstawie projektu, planu prac, kosztorysu – a taka dokumentacja kosztuje – koszt montażu i demontażu rusztowania – prace na wysokości też się liczy inaczej – rekonstrukcja czterech zniszczonych elementów – całej głowy, fragmentów dwóch skrzydeł i ręki aniołów, odnowienie korony Matki Bożej. Poza tym prace dofinansowane z urzędu obłożone są 23% podatkiem. Osobiście uważam, że ta cena, którą zapłaciliśmy, nie jest wygórowaną, biorąc pod uwagę wiadomości z rozmów z innymi księżmi, którzy przy świątyniach podejmowali podobne prace, także w naszym dekanacie.

– szkoda, że zabrakło tematów dotyczących spraw duchowych – np. powstanie jakiejś grupy modlitewnej – biblijnej, czy innej formy ubogacania się w wierze.

V. W przyszłą niedzielę, 11 lutego, przypada Światowy Dzień Chorego. Zazwyczaj w tym dniu na Mszy Św. był udzielany Sakrament Namaszczenia Chorych. Pragnę  poinformować, że parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielony zostanie sakrament chorych, od tego roku będzie organizowany w czasie parafialnych rekolekcji wielkopostnych.

VI. Zachęcam do nabywania i lektury czasopism katolickich – Gość Niedzielny i Niedziela.

VII. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości.