Ogłoszenia Parafialne 11.02.2024 r.

VI Niedziela Zwykła – 11.02.2024 r.

I. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wielu milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.

II. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Parafialne obchody dnia chorych z Mszą Świętą, podczas której udzielimy sakramentu chorych, zorganizujemy w czasie parafialnych rekolekcji wielkopostnych, które rozpoczniemy 15 marca.

III. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem będą odprawione: w kościele o godz. 800 i 1600, a w kaplicy o godz. 1430. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas.

Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i powstrzymywanie się od udziału w hucznych zabawach.

IV. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

V. Serdecznie zachęcam do udziału w Nabożeństwach Wielkopostnych.

Droga krzyżowa w każdy Piątek o godz. 1600.

Gorzkie Żale w Niedzielę na zakończenie Mszy Św. o godz. 1200.

VI. W czasie Wielkiego Postu, będzie możliwość uczestniczenia w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa tzw. „Kursie przedmałżeńskim”, którego ukończenie bezwzględnie wymagane jest do zawarcia tego sakramentu. Spotkania rozpoczną się w przyszłą Niedzielę w parafii Św. Jana Ap. w Pińczowie – Mszą Św. o godz. 1700.

VII. Zachęcam do nabywania i lektury czasopism katolickich – Gość Niedzielny i Niedziela, Promyczek Dobra dla Dzieci, a także nowy nr kwartalnika Gość Extra – poświęcony tematyce Wielkopostnej.

VIII. Daru zdrowia i obfitości łask Bożych przyzywamy dla solenizantów i jubilatów tego tygodnia.